Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Rozpis daní na Slovensku súvisiacich s financiami a nehnuteľnosťami

Pridané: 20.4.2023

Konečný termín pre podanie daňového priznania na Slovensku je 31. marca

Daň z príjmu fyzických osôb - táto daň sa platí z príjmu, ktorý fyzické osoby dosiahli v danom daňovom období, teda za kalendárny rok. Ak je fyzická osoba zamestnancom, daň z príjmu sa zväčša zaráta do zamestnaneckej mzdy. Ak má fyzická osoba aj iné príjmy, musí sa o nich samostatne daňovať.

Daň z pridanej hodnoty (DPH) - táto daň sa platí pri každom predaji tovaru alebo služieb, ktoré sú DPH povinní. DPH povinní sú podnikatelia registrovaní na DPH, ktorí prekročia určenú hranicu obratu.

Daň z nehnuteľností - táto daň sa platí z držby nehnuteľností, ako sú byty, rodinné domy, pozemky a podobne. Je to ročná daň, ktorá sa platí do 31. januára daného roka.

Daň z príjmov právnických osôb - táto daň sa platí z príjmov právnických osôb, ktoré dosiahli v danom daňovom období. Daná osoba si musí sama uplatniť daňový bonus a daňové strádanie.

Daň z prevodu nehnuteľností - táto daň sa platí pri prevode nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú na území Slovenskej republiky. Môže sa platiť ako zo strany predávajúceho, tak aj zo strany kupujúceho.

Daň zo stavebných materiálov - táto daň sa platí pri predaji stavebných materiálov a zariadení.

Daň z motorových vozidiel - táto daň sa platí za držanie motorových vozidiel a je viazaná na ich technické parametre.

Daň z hazardných hier - táto daň sa platí za organizáciu hazardných hier a je viazaná na výšku hracej čiastky.

 

Konečný termín pre podanie daňového priznania na Slovensku je 31. marca nasledujúceho roka, alebo 30. júna nasledujúceho roka v prípade, že daňovníkovi je zabezpečené zastúpenie daňového poradcu alebo auditora. Podanie daňového priznania sa realizuje elektronicky cez daňový portál alebo osobne na príslušnom daňovom úrade. V prípade neplatenia dane v stanovenom termíne hrozí daňovým poplatníkom pokuta.